Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - Podsumowanie projektu Comenius 2011-2013

Informacje

Szkoła

Podsumowanie projektu Comenius 2011-2013

Po zakończeniu realizacji wielostronnego projektu Comenius o tytule "Travel to Healthy Food Along Europe" (Podróż ku zdrowej żywności wokół Europy) można z czystym sumieniem przyznać, że okazał się on sukcesem.

 W ramach projektu odbyło się 6 podróży do szkół partnerskich we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, w których uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Polska była gospodarzem wizyty w roku szkolnym 2012/2013. Odbyła się ona w październiku i nasza szkoła przyjęła 10 nauczycieli z zagranicy. Spotkanie z nauczycielami i uczniami naszej szkoły połączone zostało z obchodami Święta Edukacji Narodowej, w której oprócz gości uczestniczyła cała społeczność uczniowska naszego Gminnego Centrum Edukacji. Uczniowie klas I - VI witali gości prezentując piosenki w języku danego kraju. Uczniowie klas drugich zaprezentowali krakowiaka, nie zabrakło także Lajkonika, który nie omieszkał każdego z gości dotknąć swoją buławą. Po czasie spędzonym z uczniami na sali gimnastycznej, nasi goście oglądali zajęcia lekcyjne w poszczególnych salach, mogli z uczniami porozmawiać oraz zobaczyć jak wygląda nasza szkolna codzienność. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania, sami również udzielali odpowiedzi. Nasi goście wzięli udział w spotkaniu z władzami naszej Gminy oraz zrealizowali bardzo bogaty plan promocji naszej gminy i regionu. Zwiedzili Pałac w Igołomi, Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Miasta Krakowa - Fabryka Schindlera, Muzeum w Sukiennicach i Wawel w Krakowie. 
Poza wizytami partnerów i wyżej wymienionymi zadaniami w czasie trwania projektu uczniowie i nauczyciele byli zaangażowani w różne inne przedsięwzięcia. A oto niektóre z nich: 
- prezentacja o naszym kraju i szkole; 
- korespondencja między uczniami przez cały okres projektu; 
- prelekcje z dietetykiem na temat zdrowego odżywiania dla uczniów i rodziców; 
- wymiana kartek bożonarodzeniowych; 
- podczas obchodów Dnia Dziecka odbył się poczęstunek zdrowej żywności; 
- uczniowie klas 4-6 pojechali na darmową wycieczkę do gospodarstwa ekologicznego produkującego zdrową żywność; 
- ankieta na początku i końcu projektu sprawdzająca czy nasze dzieci odżywiają się zdrowo; 
- zakup tablicy interaktywnej z projektorem do prezentacji podsumowania naszego projekt; 
- nagranie piosenek o jedzeniu w wykonaniu uczniów w ojczystym języku (pliki filmowe); 
- prezentacja Power Point z przyrządzania potrawy przez uczniów w szkole; 
- plakaty tradycyjnych przepisów; 
- kalendarz na rok 2013 w wersji papierowej i elektronicznej z przepisami z krajów partnerskich; 
- ankieta o systemie edukacji; 
- uzupełnianie strony internetowej oraz platformy Modle; 
- plakaty z wybranym słownictwem oraz multimedialny słowniczek Comeniusa w językach angielskim, polskim, włoskim, francuskim oraz hiszpańskim wraz z wersją audio; 
- konkurs na logo projektu; 
- krótka inscenizację na temat zdrowego odżywiania; 
- 7 maja 2012 odbył się dzień projektu Comenius. 
Dzięki projektowi nauczyciele mogli zapoznać się systemami edukacyjnymi w innych krajach, poznać nowe metody nauczania, otworzyć się na korzystanie z innowacyjnych technologii w czasie lekcji oraz wzbogacić umiejętności językowe. Uczniowie natomiast otworzyli się na inne kultury, poprawili znajomość języka angielskiego, stali się bardziej tolerancyjni i wzbogacili wiedzę o krajach partnerskich. 
Koordynator projektu Comenius
Kinga Kalinowska