Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła

Apel z okazji Święta Niepodległości

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy

Nie damy, by nas gnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Znany, bliski sercu wielu Polaków tekst Roty Marii Konopnickiej rozbrzmiewał podczas uroczystej akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach. W rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć od 24 lutego 2021 roku, te słowa nabierają szczególnego znaczenia, zresztą podobnie, jak ten wyjątkowy dzień, jakim jest Święto Odzyskania Niepodległość. Wolność, Niepodległość to nie jest coś, co zostało nam dane raz na zawsze, są to wartości, o które walka toczy się każdego dnia...

            W programie przygotowanym przez naszych uczniów między innymi pojawił się fragment „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, lekcja polskiego z recytacją fragmentów „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza.

  Walka o odzyskanie niepodległości przyjmowała różnorodne formy i nie zawsze wiązała się z walką z bronią w ręku. Często narzędziem była szeroko rozumiana kultura, w tym literatura, zwłaszcza romantyków. Należy tutaj przypomnieć, że obecny rok został przez sejm ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu.

            Zgodnie z tradycją naszej szkoły przedstawiciele uczniów złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i zapalili okolicznościowy znicz pod pomnikiem znajdującym się obok szkoły, bo  jak pisał Artur Oppman:

 „Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary

Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.

Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe.

Wszystko splata się w jedną narodową pamięć.”