Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła

Ćwiczenia relaksacyjne

Drodzy uczniowie!

            Wszystkim nam przyszło żyć i funkcjonować w nowej i nietypowej sytuacji. Rzeczywistość, która nas otacza, w ciągu ostatnich tygodni zmieniła się i narzuciła nam zupełnie inny tryb życia. Większość z nas reaguje w takich przypadkach stresem. 

Stres to nic innego jak pewna reakcja organizmu na czynniki i bodźce zewnętrzne, które wymagają od nas szybkiego przystosowania się do aktualnych warunków.

Czy stres jest zawsze czymś negatywnym? Nie, pewne jego odmiany działają na nas mobilizująco, to tzw. eustres, on pozwala nam na mobilizację organizmu, pokonywanie trudności a w efekcie działanie. Druga odmiana stresu to tzw. dystres, on niestety ma negatywny wpływ na nasz organizm i kiedy jest długotrwały, niesie dla niego negatywne skutki. Każdy z nas przeżywa stres inaczej i inaczej go odczuwa, jest to sprawa indywidualna każdej jednostki, jednak warto zapobiegać jego szkodliwym skutkom poprzez różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne, pozwalające na rozluźnienie mięśni a co za tym idzie całego organizmu, dające w efekcie pozytywne odczucia, optymizm i lepsze przystosowanie do różnych trudnych sytuacji jakie niejednokrotnie przynosi życie.

Poniżej przytaczam Wam różne propozycje takich ćwiczeń i zachęcam do ich regularnego stosowania, ponieważ wtedy dają najlepsze efekty. Ćwiczenia te nie wymagają dużej ilości czasu, specjalnych pomocy i potrafi je wykonać każdy. Spróbujcie!

1.      Ćwiczenie  na uczucie lekkości.
Zamknij oczy i wyobraź sobie - jak Twoje ciało ogarnia uczucie lekkości, uwalniając Cię z całego napięcia, które ograniczało swobodę. Pozwól, aby to kojące uczucie wniknęło do Twego oddechu i wraz z nim rozprzestrzeniło się po całym Twoim ciele - od głowy, poprzez szyję, tułów, ręce, nogi, aż do stóp. Poczuj, jak Twoje mięśnie stopniowo rozluźniają się.

2.      Ćwiczenie z dłońmi.
Pocieraj o siebie mocno, energicznie, przez 10 – 20 sekund, dłonie, aby wyzwolić ciepło i energię. Następnie przyłóż je do zamkniętych oczu. Zakryj je całkowicie. Uważaj, aby nie dotykać powiek. Podeprzyj się łokciami. Następnie opuść ramiona i posiedź chwilę bez ruchu, oddychając lekko i swobodnie. Poczuj, jak energia z Twoich dłoni przenika do oczu i głowy. Poczuj, jak Twoje oczy odprężają się, a stres ustępuje. Rozkoszuj się uczuciem ciepła i ciemności. Miej oczy zakryte tak długo, jak zechcesz, najlepiej 1- 5 minut.
Przyniesie to ulgę Twoim oczom, karkowi, ciału.

3.      Lekki masaż głowy.
Połóż na skroniach palce wskazujący i środkowy, masuj je przez 1-2 minuty.
Następnie połóż palce na czole 3 – 4 cm nad brwiami. Skieruj swoją uwagę na te punkty i wczuj się w swój puls. Pomasuj czoło. Zobacz, jak powraca do Ciebie spokój, puls uspokaja się, a Twój stres znika.

4.      Ćwiczenie -  czytanie.
Celem tego ćwiczenia nie jest przyswajanie informacji  lecz osiągniecie stanu wewnętrznego spokoju. Ćwiczenie to należy wykonywać wtedy, gdy zauważysz u siebie pierwsze oznaki napięcia lub stresu.
Wybierz dowolny tekst do czytania i przeczytaj go bardzo powoli, literka po literce. Przeciągaj słowa. Cały czas, świadomie, spowalniaj tempo czytania. Oddychaj przy tym coraz głębiej, spokojniej. Dyscyplinuj swój wzrok, aby umiał koncentrować się na poszczególnych literach:

C-z-y-t-a-m   b-a-r-d-z-o   p-o-w-o-l-i.
W-y-c-i-s-z-a-m   s-i-ę   c-o-r-a-z   b-a-r-d-z-i-e-j.

Ćwiczenie to początkowo wymaga koncentracji i pewnego wysiłku umysłowego. Wykonuj je przez kilka minut.

5.      Ćwiczenie – liczenie.
Usiądź w spokojnym i wygodnym miejscu. Zamknij oczy. Policz od tyłu - od 10 do 1. Powoli i spokojnie. Doszedłszy do 1, pomyśl:
         Jestem odprężony, spokojny i opanowany.
         Jestem wypełniony ciszą.
         Opada ze mnie wszelkie napięcie.
         Za każdym razem, gdy policzę od 10 do 1, odprężam się coraz łatwiej i lepiej.
         Jestem wówczas całkowicie spokojny.
Pozostań w tym stanie przez kilka minut. Potem powiedz sobie: Teraz policzę do 5. Przy 5 otworzę oczy. Będę się czuł świeżo, dobrze. Jeden, dwa… pięć. Znów jestem „tu i teraz”. Czuję się spokojny, pozytywnie nastawiony, wypoczęty. Otwórz oczy. Przeciągnij się.
  W ćwiczeniu tym nie trzeba powtarzać tego tekstu słowo w słowo. Należy jednak trzymać się następującej kolejności:
1. Zamknij oczy.
2. Policz od tyłu - od 10 do 1.
3. Doszedłszy do 1, sformułuj swoje pozytywne sugestie antystresowe.
4. Policz od 1 do 5 lub do 10. Wróć do teraźniejszości.

6.      Podaję Wam link do gotowego treningu relaksacyjnego, który warto zrobić wieczorem kiedy już leżycie w łóżku. Najlepiej załóżcie słuchawki.

https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ

A na sam koniec pamiętajcie, że:

  • Sytuacja, w której aktualnie się znajdujecie, która jest źródłem napięcia, stresu, nie jest ostateczna ani wieczna.
  • Stres był, jest i będzie w naszym życiu.
  • Radzenie sobie ze stresem to niekończący się proces.
  • W chwili narodzin człowiek nie ma wykształconej reakcji na stres. To wyuczony sposób reagowania.
  • To od Nas zależy - czy pozwolimy, aby stres Nas pokonał czy okiełznamy go, przejmiemy kontrolę nad własnymi emocjami i będziemy reżyserami swojego życia.

Każdy człowiek jest kowalem swojego losu!

Jeśli ktoś z Was, lub Wasi rodzice potrzebowali mojej rady lub pomocy, zachęcam do kontaktu mailowego pod adresem nowakwaw@op.pl

                                                                   Pedagog szkolny

                                                                    Bożena Nowak