Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Informacje

Szkoła

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Apel przygotowali uczniowie klasy 6a, 6b i 7a. Społeczność szkolna została zaproszona do udziału w żywej lekcji historii, która rozgrywała się współcześnie, a zarazem przeniosła nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. W czas wolny współczesnej młodzieży wkracza w całej okazałości i pięknym stroju ostatni król Polski -  Stanisław August Poniatowski.

Dzięki tej żywej lekcji historii data 3 maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być pustą, nic nieznaczącą datą. Świat idzie z postępem - komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu.  A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy.  Była drugą na świecie,  a pierwszą w Europie konstytucją.

Całą uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe i przygotowana dekoracja. 

Mamy nadzieję, że dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.