Cyfrowa M@jówka

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 maja 2019

Nasza gmina uczestniczy w ogólnopolskim programie o nazwie ,,Cyfrowa majówka’’ odbywającej się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Jest to konkurs na inicjatywy dla lokalnych społeczności skierowany właściwie do wszystkich, którzy chcieliby promować nowoczesne technologie wśród społeczności lokalnej, zachęcić jak największą liczbę osób do skorzystania
z nowoczesnych technologii, podnieść poziom kompetencji cyfrowych u jak największej liczby osób. Takie też cele postawili sobie ci, którzy zdecydowali się przystąpić do ,,majówki’’, a są to: Gminne Centrum Edukacji
w Wawrzeńczycach i Szkoła Podstawowa w Dobranowicach, Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach oraz Urząd Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. W dniach 13-17 maja będzie bardzo cyfrowo w naszej gminie. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z programem i ofertą poszczególnych podmiotów. Wszystkie działania są darmowe i zachęcamy do skorzystania
z okazji aby nauczyć się czegoś nowego, poznać ciekawe aplikacje ułatwiające życie, zainspirować się dobrymi praktykami. Część działań skierowana jest do wszystkich mieszkańców, natomiast te w szkołach służą wymianie dobrych praktyk miedzy nauczycielami i uczniami. Zachęcamy wszystkich do włączenia się do naszej akcji. Dodatkowych informacji udziela Renata Pomykalska.

Oferta poszczególnych uczestników:

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach
Wszystkie działania to otwarte lekcje i szkolenia skierowane do nauczycieli z innych szkół. Zapraszamy!

 1. ScottieGo– podstawy programowania z tabletami i puzlami

 2. Ozoboty– podstawy programowania z mini robotami i puzlami

 3. ClassDojo – aplikacja dla wychowawców i nauczycieli w klasach 1-3 – multimedialna tablica motywacyjna

 4. Animoto– aplikacja do tworzenia własnych filmów

 5. Socrative– aplikacja do tworzenia testów online

 6. Padlet, quizlet, appear.in. answergarden, popplet– ciekawe aplikacje do wykorzystania na lekcjach języków obcych (i nie tylko)

 7. Grafika komputerowa

 8. Przygoda z Virtual Reality – dla każdego, kto nie boi się wejść w inny wymiar

 9. Starszaki uczą programować – uczniowie gimnazjum pokażą swoim młodszym kolegom jak mądrze bawić się w Internecie. Aplikacja Scratch to podstawy kodowania, czyli umiejętność, której najmłodsi uczniowie muszą się uczyć w ramach kompetencji cyfrowych.

 10. Warsztaty programowania, projektowania i robotyki – cyfrowe przedpołudnie po okiem instruktorów z Krainy Twórczości.

 

Szkoła Podstawowa w Dobranowicach

Wszystkie działania to otwarte lekcje i szkolenia skierowane do nauczycieli z innych szkół. Zapraszamy!

 1. Makey-Makey – cyfrowe granie na bananie – zajęcia dla młodszych dzieci prowadzą uczniowie klasy 8

 2. Magiczny dywan – pokaz możliwości i zastosowania oprogramowania matematycznego i humanistycznego. Nauka przez zabawę.

 3. Robotyka - programujemy roboty

 4. Cyfrowe podchody – gra terenowa z wykorzystaniem kodów QR

 5. z@kodowany Escape room – matematyczna gra zespołowa polegająca na łamaniu kodów, szyfrów i rozwiązaniu zagadki

 6. Wystawa prac plastycznych klas młodszych: Mój przyjaciel robot.

 

CKiP w Igołomi – Wawrzeńcycach
Zajęcia odbywają się w poniedziałek 17-go maja w godz. 11-14.

 1. Zaproś babcię do grona znajomych - zajęcia prowadzone przez uczniów gimnazjum dla społeczności lokalnej, w szczególności seniorów. Młodzież nauczy pokolenie swoich dziadków jak założyć pocztę elektroniczną, wysłać maila, dodać załącznik, stworzyć profil na portalu społecznościowym.

 2. Cyfrowe ,dolce vita’ – dzieci uczą dorosłych i dziadków jak korzystać z aplikacji, które bardzo ułatwiają życie.

 

Urząd Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce (realizacja działań w dniach 13-17.05.2019 w godz. Od 7.00 do 15.00)

1. Portal interesanta. Za pomocą tego portalu mieszkańcy gminy mogą sprawdzić swoje zobowiązania wobec gminy, oraz dokonać przelewu, od poniedziałku do piątku zapraszamy do UG – Pracownicy referatu Finansowego będą wyjaśniać na czym polega i pomagać w rejestrowaniu się do portalu
2.
Gminny portal mapowy. Usługi gis-owe dla mieszkańców –(stanowisko z komputerem na korytarzu, na piętrze UG).
3.
Załatw sprawę w e-Urzędzie. Wykaz spraw możliwych do załatwienia bez wychodzenia z domu, bezpośrednia informacja dla klientów UG w danym dniu. (stanowisko z komputerem na korytarzu, na piętrze UG).
4
. Zakładanie Profilu Zaufanego – Dziennik Podawczy oraz w pok. Nr 6 5. Potwierdzanie Profilu Zaufanego – Dziennik Podawczy oraz w pok. Nr 6
6.
WIEM CO … się dzieje w gminie bo korzystam z sms-owego powiadamiania, rejestrowanie się w systemie przez mieszkańców, pomoc pracownika w rejestracji, pok. Nr 6 UG.

 

 

Jeszcze raz zachęcamy do skorzystania z oferty, udziału w działaniach
i śledzenia relacji na stronach: www.gcewawrzenczyce.pl, www.dobra.szkolna.net, www.igwa.pl, www.ckip.igwa.pl także na profilach fejsbukowych oraz Instagramie.
Szerzej o ogólnopolskiej akcji można poczytać tutaj: www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyfrowa-majowka-konkurs-inicjatyw-lokalnych oraz na www.koduj.gov.pl

Pliki do pobrania