Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - ODBLASK – BEZPIECZEŃSTWO – ŻYCIE

Informacje

Szkoła

ODBLASK – BEZPIECZEŃSTWO – ŻYCIE

 

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wawrzeńczycach wzięli udział w XII edycji Małopolskiego  Konkursu „Odblaskowa szkoła”. Priorytetem akcji jest możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze „do i ze” szkoły. W realizację tematyki  bezpieczeństwa na drodze włączyła się  Komenda Powiatowa Policji w Słomnikach. W pierwszych  tygodniach  września policjanci zadbali o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów przekazując im odblaski. Podczas godzin z wychowawcą poruszana była tematyka bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali w swoich klasach gazetki oraz plakaty na temat bezpieczeństwa  na drodze, wykonywali znaki drogowe, śpiewali tematycznie dobrane piosenki, oglądali filmy promujące noszenie odblasków. Pierwszoklasiści podczas uroczystego pasowania prezentowali wiedzę i umiejętności związane z poruszaniem się po drogach. Zorganizowana została  „kontrola odblaskowa”, podczas której uczniowie musieli wykazać się, że posiadają przypięty do tornistra odblask. Najmłodsze klasy wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, który zareklamował polisę: Odblask – Bezpieczeństwo – Życie. Uczniowie zapoznani zostali z zapisem w ustawie Prawo o ruchu drogowym:

 

Zgodnie z art. 11 pkt. 4a. ustawy Prawo o ruchu drogowym:
„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

 

Mając na uwadze, że najwięcej uczymy się poprzez działanie, nauczyciel, który na tę okoliczność wcielił się w agenta ubezpieczeń,  przeprowadził warsztaty pomiaru odległości i widoczności. Zgodnie stwierdzono, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów.

 

Na gazetce tematycznej zaprezentowano: PORADY DLA PIESZYCH  o następującej treści:

  • zawsze korzystaj z elementów odblaskowych, które będziesz nosić w widocznym miejscu na ubraniu
  • odblaski powinny być umieszczone na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków
  • światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego (zazwyczaj są ustawione na wysokości 25 cm), im niżej będą założone odblaski, tym szybciej padną na nie światła reflektora pojazdu, dzięki czemu prowadzący będzie miał więcej czasu na reakcję
  • odblaski w pierwszej kolejności powinny być złożone na dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety
  • kupując odzież na sezon jesienno-zimowy, preferuj zakup kurtek i butów wyposażonych w elementy odblaskowe
  • jeżeli masz możliwość, umieść odblaski na najczęściej używanych akcesoriach tj. torby, plecaki, itp.
  • poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem
  • jeżeli droga nie ma pobocza, poruszaj się jak najbliżej krawędzi jezdni, jej lewą stroną (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu)
  • nigdy nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych

 

Utrwalona została znajomość numerów alarmowych oraz umiejętność prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Ćwiczeniom towarzyszył wiersz:  

Na chodniku przystań bokiem.

Popatrz w lewo bystrym okiem.

Skieruj w prawo wzrok sokoli,

Znów na lewo spójrz powoli.

Jezdnia wolna - więc swobodnie

Mogą przez nią przejść przechodnie.

 

Pamiętaj! 

Załóż odblask -  on może uratować Ci życie!