Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - Odpowiedzialność prawna nieletnich – spotkanie z młodzieżą

Informacje

Szkoła

Odpowiedzialność prawna nieletnich – spotkanie z młodzieżą

W dniu 1 grudnia w naszej szkole pojawili się przedstawiciele policji z Komisariatu w Słomnikach, aby porozmawiać o odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Na spotkaniu z uczniami klas IV – VIII zostały poruszone tematy o współczesnych zagrożeniach a także o konsekwencjach podejmowanych przez siebie czynów.

 

O ile prawa uczniom są doskonale znane to ze znajomością własnych obowiązków bywa znacznie gorzej. Często młodzież nie ma świadomości, że po przekroczeniu 13 lat grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich, czego konsekwencją może być umieszczenie osoby nieletniej w zamkniętym ośrodku. W czasie spotkania z młodymi ludźmi dyskutowano na temat odpowiedzialności nieletniego. Uczniom uświadamiano, co to jest demoralizacja i co za to może im grozić.

Przypomniano uczniom znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja. Poruszony został temat „hejtu” w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Wskazano uczniom, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów. Spotkanie z młodzieżą miało charakter debaty, młodzi ludzie chętnie zadawali pytania w kwestiach dla nich niejasnych.

Bożena Nowak pedagog