Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - „Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”

Informacje

Szkoła

„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”

„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego” słowa Jana Zboińskiego - posła na Sejm Wielki, wypowiedziane owego pamiętnego dnia 3 maja 1971 roku, po uchwaleniu Ustawy Rządowej przytoczyła Pani Dyrektor Wioletta Klęk po uroczystej akademii przygotowanej na okoliczność 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Ustawa majowa zajmuje miejsce wyjątkowe, nie tylko w polskich dziejach, ale i światowych. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. Przyjęte wówczas rozwiązania wyprzedzały epokę i są aktualne do dziś. Jej uchwalenie, w dramatycznych okolicznościach, traktowano jako próbę ratunku chylącego się ku upadkowi państwa, zagrożonego zmową Rosji, Prus i Austrii. Rzeczpospolita w postaci Ustawy Rządowej Konstytucji 3 maja pozostawiła jasny drogowskaz dla następnych pokoleń.

 

Gospodarzami akademii byli uczniowie klas trzecich, którzy pod opieką pań wychowawczyń przybliżyli wszystkim zebranym wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja i jej znaczenia w tamtym okresie. Uczniowie brawurowo wcielili się w swoje role, na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, przedstawiciele szlachty, mieszczan oraz chłopów. Znaczącą rolę odegrali reporterzy, którzy odświeżyli wydarzenia z tamtego okresu, wprowadzając dynamikę w przekazie treści. Tekst najważniejszego dokumentu wygłosili recytatorzy. Nad całością czuwali konferansjerzy, którzy umiejętnie prowadzili widza po kartach historii. Podczas przedstawienia można było usłyszeć słowa pieśni „Mazurek 3 maja” oraz „Hymn Konstytucji 3 maja”. Zwieńczeniem całości były układy choreograficzne, gdzie w postaci rekwizytów prezentowały się barwy narodowe.

 

Warto wspomnieć o dekoracji, w wykonanie której aktywnie włączyli się uczniowie. Przygotowane zostały dwa obrazy przedstawiające Warszawę widzianą oczami dziecka. W centralnym miejscu widniał napis, cytat z wiersza Ryszarda Przymusa, o treści „Polska – Ojczyzna kraina, która się w sercu zaczyna”. Dla uczniów klas trzecich, była to lekcja historii o wielkim znaczeniu. 

Elżbieta Jelonek i Beata Zapiór