Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Gminne Centrum Edukacji w Wawrzeńczycach - „Jesienna profilaktyka” w naszej szkole

Informacje

Szkoła

„Jesienna profilaktyka” w naszej szkole

Profilaktyka to szeroko rozumiane działania mające na celu wywołanie u dzieci i młodzieży zachowań pożądanych, wsparcie w pokonywaniu trudności edukacyjnych, rozwijanie pozytywnej samooceny oraz kształtowanie prawidłowych relacji rówieśniczych.

W miesiącu październiku, kiedy minął już czas adaptacyjny w szkole, zorganizowano wydarzenia o charakterze profilaktycznym dla uczniów klas 0-VIII.

Młodsze dzieci miały sposobność obcowania ze sztuką poprzez udział w przedstawieniu profilaktycznym pt. „Złośliwości jej królewskiej mości” autorstwa Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”. W tym spektaklu traktującym o zasadach dobrego wychowania przypomniano dzieciom, jak ważnymi wartościami są empatia, współczucie i bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Choć rozkapryszonej królewnie obce były takie postawy, to po otrzymanej nauczce nawet jej należała się druga szansa. Zasady dobrego wychowania powinny bowiem stać się nie tylko kodeksem postępowania, ale nade wszystko stylem życia po to, by pędzący obecnie świat nie spustoszał naszych serc.

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zajęciach dogoterapii. Miały ono charakter zajęć motywacyjnych, gdzie owym motywatorem był najlepszy przyjaciel człowieka – pies. Uczniowie mieli możliwość uzyskać ważne informacje dotyczące nie tylko opieki nad psami czy sposobem ich szkolenia. Mogli również zbudować relacje z czworonożnym gościem i stworzyć pozytywną atmosferę w grupie rówieśniczej. Naukowo udowodniono, że tego typu sesje wspomagają obniżenie stresu, niwelowanie lęków, stymulowanie zmysłów, złapanie dystansu do wielu trudnych spraw. Zajęcia dogopterapii, które odbyły się w ciągu dwóch dni z udziałem dwóch psów o zupełnie różnym temperamencie uzmysłowiły uczniom, że każdy z nas jest inny, ale każdy jest wyjątkowy i potrzebuje akceptacji.

 

Justyna Kozera