Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła

Historia

Nasza szkoła powstała na początku XX wieku. Najpierw była to siedmioklasowa szkoła powszechna, mieszcząca się w trzech budynkach. Służyły one szkole do czasu wybudowania nowego budynku, który powstał w latach 60-dziesiątych XX wieku przy wielkim zaangażowaniu rodziców i wydatnej pomocy społeczeństwa.

1 czerwca 1985 roku Szkole Podstawowej w Wawrzeńczycach nadano imię Tadeusza Kościuszki. Imię to wybrane zostało nieprzypadkowo. W roku 1794 przez ziemie dzisiejszej gminy Igołomia-Wawrzeńczyce przebiegał szlak Insurekcji Kościuszkowskiej. Dnia 25 kwietnia pod Igołomią stacjonował obóz wojsk powstańczych a 26 kwietnia jego oddziały przechodziły przez Wawrzeńczyce i Nowe Brzesko podążając do Połańca.

Tadeusz Kościuszko to bohater narodowy, symbol wolności. Człowiek, który może być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Obchody Święta Patrona stały się corocznym zwyczajem naszej szkoły.